Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski

Erasmus mobilność do Włoch

W dniach 13-18 lutego 2022 grupa uczniów i nauczycieli zrealizowała planowany od dawna wyjazd do szkoły włoskiego partnera projektu. Pokonaliśmy wreszcie wszystkie przeszkody wynikające z trwającej od długich miesięcy pandemii, spełniliśmy wszystkie wymagania formalne i spotkanie doszło do skutku. Przez 5 dni wraz z partnerami rumuńskimi byliśmy gośćmi Instituto d’Istruzione Superiore Margherita Hack z Morlupo (Prowincja Rzym). Organizator przygotował atrakcyjny program sprzyjający nawiązywaniu i utrwalaniu relacji interpersonalnych, co jest głównym założeniem projektu „Twarzą w twarz…”, a w czasach ograniczania kontaktów wymuszonego przez koronawirusa, stało się istotniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Po długich miesiącach współpracy online w końcu mieliśmy okazję podjąć wspólne działania „na żywo”. Niestety, nasi partnerzy z Turcji nie mieli tyle szczęścia, mogli dołączyć do nas tylko wirtualnie, co nie przeszkodziło im jednak w aktywnym uczestnictwie w proponowanych zajęciach.

W programie znalazły się m.in. bardzo ciekawe warsztaty, podczas których uczniowie zastanawiali się nad istotą przyjaźni i cech, które powinien posiadać przyjaciel. Pracowali oczywiście w grupach międzynarodowych, a językiem roboczym był angielski. Mieli tu też możliwość wykorzystania swoich umiejętności plastycznych oraz kształcenia umiejętności pracy w grupie i prezentacji na forum. Uczestnicy wysoko ocenili również warsztaty kirigami, podczas których wykonywali makietę rzymskiego Koloseum. Było to duże wyzwanie, gdyż wymagało wyobraźni, precyzji i cierpliwości, ale efekty były bardzo interesujące.

Uczestnicy  mobilności spędzali wspólnie czas nie tylko podczas zajęć w szkole, ale także podczas wycieczek. Mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze zabytki Rzymu oraz poznać atrakcje turystyczne Rignano Flaminio (m.in.katakumby Św. Teodory z IV-V wieku) i Sant Oreste (imponujący przeciwatomowy bunkier Monte Soratte z czasów II wojny światowej). Gościliśmy również w siedzibach lokalnych władz tych malowniczych miejscowości. Wszędzie byliśmy witani bardzo serdecznie, z zaciekawieniem odkrywaliśmy włoski styl życia, w tym wspaniałą kuchnię! Nie zabrakło również wspólnej zabawy tanecznej przy różnorodnej muzyce słuchanej przez młodych w Polsce, Włoszech i Rumunii.

Kilkudniowe spotkanie twarzą w twarz zaowocowało nowymi znajomościami i zacieśniło zawarte wcześniej. Nikt z uczestników mobilności nie ma wątpliwości, że to o wiele lepszy sposób na budowanie trwałych więzi niż kontakty via Internet! Nie możemy się doczekać kolejnego spotkania w Rumunii!

II LO reprezentowali uczniowie: Martyna Bednarczyk, Joanna Koszela, Bartosz Mińczuk, Daria Ołdak, Jan Oronowicz, Dominika Piekielny i Nina Syrek oraz nauczyciele: Monika Michaliszyn, Austin Sheils i Koryna Warzecha.

28.02.2022 Koryna Warzecha

Erasmus - WŁOCHY