Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski

Ogólnopolskie Wybory Książek

W dniach 10.06. - 14.06.2024 odbyły się w II LO im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu Ogólnopolskie Wybory Książek 2024. Akcją na terenie szkoły koordynowała biblioteka szkolna z pomocą młodych pasjonatów czytania. Podczas wyborów uczniowie wypełniali karty do głosowania, na których umieszczali swoje proponowane tytuły książek. Powołana komisja wyborcza złożona z 2 uczniów z klasy I f, podniosła rangę wydarzenia czytelniczego. Uczniowie podali ponad 100 tytułów książek. Większość uczniów zagłosowała 10 czerwca na głównym holu szkoły, gdzie umieszczono urnę wyborczą. Nieobecni w tym dniu uczniowie z powodu udziału w wycieczkach szkolnych mieli możliwość głosowania w bibliotece ( urna do głosowania była udostępniona) oraz na lekcjach z Wychowawcami klas do 14 czerwca. W głosowaniu wzięło udział 28 % uczniów. Przy podliczaniu głosów pomagało 3 uczniów.

Stworzono złotą TOP Booklistę:

J. K. Rowling - Harry Potter ( seria) - 10 głosów

R. Riordan - Percy Jackson ( seria) - 6 głosów

J. Dashner - Więzień Labiryntu ( seria) - 5 głosów

S. Collins - Igrzyska śmierci - 5 głosów

R. Yarros - Empireum - cykl 5 głosów

P. Kościelny - Dom - 5 głosów

J.R.R. Tolkien - Władca pierścieni - 4 głosy

J.R.R. Tolkien - Hobbit - 4 głosy

B. A. Saenz - Arystoteles i Dante - cykl 4 głosy

D. Goggins - Nic mnie nie złamie - 4 głosy

K. Ciccarelli - Szkarłatna ćma - 4 głosy

K. Barlińska - Hell - trylogia 4 głosy

W. Plota - Hellish Heat- 4 głosy

J. Balicka - Co wyszeptał nam deszcz - 3 głosy

S. J. Maas - Szklany tron - cykl 3 głosy

Pozostałe tytuły podanych książek otrzymały - 1 głos.


Podczas wyborów odbyły się imprezy towarzyszące, które udowadniają, że nasi uczniowie są kreatywni i aktywnie włączają się do kulturalnych przedsięwzięć.

W czasie wyborów uczniowie zaangażowali się w realizację projektu czytelniczego biblioteki szkolnej: Biblioteka - dobre i przyjazne miejsce dla ucznia. W ramach projektu stali się twórcami prac plastycznych z motywem książek oraz rozmówcami wywiadu udzielanego dla biblioteki szkolnej. Fantastyczne ich prace już teraz można podziwiać w bibliotece. Wystawa prac organizuje w sposób inspirujący czytelniczą przestrzeń w bibliotece. Ponadto była to znakomita okazja, żeby podać wyniki Testu z wiedzy o książce, który odbył się w kwietniu z okazji Światowego Dnia Książki. Głosowanie dało możliwość pokazania i czytelniczego wykorzystania uczniowskich pasji, talentów i zainteresowań na rzecz książki.

Trwający projekt czytelniczy składał się z 3 części: Wie(MY) wszystko o książce, Tworzy(MY) przestrzeń w bibliotece oraz Inspiruje(MY) do czytania.

Specjalnego wywiadu udzieliła uczennica z klasy III - skrzypaczka i miłośniczka książek, w którym opowiedziała o swoich fascynacjach czytelniczych m.in. - o książkach M. Musierowicz, serii Percy Jackson R. Riordana. Nasza przesympatyczna czytelniczka pokazała, że lektury wszech czasów - Jeżycjada - oraz Ania z Zielonego Wzgórza nie przegrywają z Percy Jacksonem i Igrzyskami śmierci S. Collins. Sam wywiad dla tej uczennicy był wyróżnieniem. Można pogodzić muzykę i czytanie, jednocześnie biorąc czynny udział w licznych wydarzeniach szkolnych. A może odwrotnie - to czytanie inspiruje do działania na rzecz szkoły i kultury. Szczególnie zaangażowani uczniowie w Wybory Książek otrzymali imienne podziękowania w dniu zakończenia roku szkolnego w czasie akademii podsumowującej rok szkolny. Takie akcje mogą podnosić samoocenę u uczniów mniej widocznych w życiu szkoły.

Cytaty z książki Mały książę S. Exupery umieszczone na pracach plastycznych są wciąż żywe i aktualne dla współczesnej młodzieży. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia we wspaniałej akcji promującej czytanie!

28.06.2024 Koryna Warzecha

Partnerzy

East Anglia English Centre
Zapraszamy na ZJAZD ABSOLWENTÓW 2024!
Hej! OK!