Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski

Wirtualna mobilność do Stambułu

Grupa uczniów i nauczycieli realizujących projekt w ramach programu Erasmus+ spędziła miniony tydzień (13-17.12.2021)w Stambule, niestety tylko wirtualnie, gdyż w związku z przedłużającymi się ograniczeniami sanitarnymi zdecydowano się zamienić formę mobilności zagranicznej na zdalną.

Organizatorzy spotkania partnerskiego z tureckiego licem  Şehremini Anadolu Lisesi zadbali o różnorodny i atrakcyjny program. Zaproponowali nam wirtualny spacer po szkole, mogliśmy obserwować lekcje języka angielskiego i niemieckiego, wzięliśmy udział w warsztatach tanecznych i plastycznych (kaligrafii oraz szycia). Poznaliśmy również ceremoniał parzenia kawy po turecku i uczestniczyliśmy w pięknym koncercie, w którym zaprezentowano między innymi muzykę tradycyjną. Uczniowie zabrali nas również na spacer po mieście, by pokazać nam najpiękniejsze miejsca, takie jak Błękitny Meczet (jeden z najwspanialszych przykładów „klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji), Hagia Sophia (najważniejsze dzieło architektury bizantyjskiej), ważny ośrodek sztuki klasycznej Caferağa Medrese, Wielki Bazar (słynne miejsce handlu) oraz Wieżę Galaty zwaną również Wieżą Chrystusa czy serce nowoczesnego Stambułu – plac Taksim Maydani z licznymi restauracjami, sklepami i hotelami.

W ciągu tych kilku dni wraz z naszymi partnerami z Turcji, Włoch i Rumunii wykonywaliśmy wspólne zadania i ćwiczenia, dzieliliśmy się wrażeniami i opiniami za pomocą dostępnych narzędzi telekomunikacyjnych. Mimo bardzo przyjemnej atmosfery i owocnej pracy jesteśmy przekonani, że nic nie zastąpi prawdziwych relacji face to face! Grupa uczniów i nauczycieli pracujących stacjonarnie w naszej szkole może to potwierdzić z całą pewnością! W składzie znaleźli się uczniowie: Joanna Koszela, Martyna Bednarczyk, Bartosz Mińczuk, Dominika Piekielny oraz Daria Ołdak i nauczyciele: Monika Michaliszyn, Koryna Warzecha oraz Austin Sheils.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą pracę.

19.12.2021 Koryna Warzecha

Erasmus - TURCJA

Partnerzy

East Anglia English Centre
Hej! OK!