SZKOŁA PRZYJAZNA RODZINIE
Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny nadało naszej szkole certyfikat „Szkoła Przyjazna Rodzinie”.
Jest on potwierdzeniem tego, że należymy do placówek chroniących dzieci przed treściami kwestionującymi znaczenie rodziny w życiu człowieka oraz podejmujących działania formacyjne nakierowane na promocję wartości prorodzinnych. Przyjęcie certyfikatu jest swego rodzaju gwarancją realizacji przez szkołę wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla rodziny.
Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła 2016
Przyznanie II LO tytułu „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła” oznacza, że nasza szkoła podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny,jest otwarta na uczniowskie inicjatywy, tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów, a poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym (m.in. współpraca, planowanie, odpowiedzialność), jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.
WIARYGODNA SZKOŁA
Kategoria Wiarygodna Szkoła powstała w odpowiedzi na rosnącą potrzebę promowania wiarygodnego i solidnego wizerunku polskich szkół, które reprezentują właściwy poziom edukacyjny i wychowawczy oraz zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo swoich uczniom. Certyfikat Wiarygodności jest dowodem spełnienia powyższych kryteriów i potwierdzeniem właściwych standardów funkcjonowania szkoły.
Program dedykowany jest szkołom, które przede wszystkim osiągają wysoki wskaźnik EWD (Edukacyjnej Wartości Dodanej). Jest to wskaźnik opracowywany przy współpracy z Ministerstwem Edukacji przez Instytut Badań Edukacyjnych. Wskaźnik ten dotyczy porównania wyników maturalnych z egzaminami gimnazjalnymi. W ten sposób wykazuje się, jaką efektywność/postęp dany uczeń wykonał w szkole.
Dodatkowo pod uwagę brane jest także Kryterium Bazy oraz Bezpieczeństwa. Szkoła wykazywać musi wysokie standardy w tych obszarach. W związku z tym, uczestnictwo w Programie uzależnione jest od pozytywnie przeprowadzonej weryfikacji. Szkoła może zdobyć dodatkowe punkty za udział w wielu projektach unijnych bądź jeśli prowadzi swoje autorskie projekty. Punktowana jest także ciekawa i innowacyjna baza oraz wszelkiego rodzaju działania prowadzone przez szkołę w celu zapewnienia uczniom bezpieczeństwa.
SZKOŁA DEMOKRACJI
Program Szkoła Demokracji został opracowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w oparciu o 8 lat pracy z liderami i liderkami oraz opiekunami i opiekunkami samorządów uczniowskich oraz współpracy z kilkunastoma organizacjami w ramach Koalicji na rzecz Samorządów Uczniowskich, Wypracowano zestaw kryteriów, które zdaniem autorów, są kluczowe do istnienia w szkole dobrych warunków do rozwoju samorządności i partycypacji uczniowskiej, a także kształtowania postawy obywatelskiej uczniów i uczennic.
Kryteria zawierają się w 7 obszarach:
Wybory reprezentacji
Komunikacja i media
Działania uczniów
Podejmowanie decyzji
Uczenie się i nauczanie
Zasoby i kwestie formalne
Otwarta szkoła
Do programu zgłaszały się zespoły szkolne złożone z nauczyciela lub nauczycielki oraz 2-8 uczniów i uczennic, konieczna była również współpraca z dyrekcją. Zadaniem zespołu było: po pierwsze zdiagnozowanie działania szkoły w każdym z obszarów, a następnie, w oparciu o wyniki diagnozy, przygotowanie i wprowadzenie w życie planu poprawy funkcjonowania tych obszarów, które tego wymagały. W całym procesie zespół szkolny był wspierany przez mentorkę lub mentora – w 20 szkołach mentorzy i mentorki prowadzili cykl 5 warsztatów, z ponad 150 szkołami współpracowali online. Relacje ze spełniania kryteriów w każdym z obszarów zespoły szkolne publikowały na stronie:www.szkolademokracji.ceo.org.pl. Szkoły zamieściły ostatecznie niemal 900 relacji dokumentujących spełnienie kryteriów! 87 szkół spełniło wszystkie kryteria i otrzymało certyfikat „Szkoła Demokracji”.
Nasza szkoła znalazła się wśród tych szczęśliwców.
SZKOŁA NIOSĄCA POMOC
W związku z zakończeniem projektu "Toalety dla Planety" zrealizowanego pod egidą Polskiej Akcji Humanitarnej" otrzymaliśmy podziękowania i tytuł "Szkoły Niosącej Pomoc". Certyfikat podpisała sama Pani Janina Ochojska! Jesteśmy dumni z tego tytułu i składamy podziękowania Pani Jadwidze Kosalli, liderom projektu z klasy 1D oraz wszystkim, którzy swoimi datkami wsparli akcję.
SZKOŁA AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
8 czerwca 2018 w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu odbyła się uroczystość podsumowania programu EPAS. Z rąk Pani europoseł Lidii Geringer de Oedenberg oraz Pani Haliny Wysokińskiej - koordynatorki programu otrzymaliśmy certyfikat oraz dyplomy dla Starszych i Młodszych Ambasadorów - nauczycieli (Monika Michaliszyn i Jadwiga Kosalla) i uczniów (Laura Sporek, Agnieszka Pyrsz, Zofia Szafarczyk, Weronika Małota, Oliwia Nowicka, Agata Misterkiewicz, Aleksandra Zduńczuk, Mikołaj Kowalski, Michał Grzegorczyk, Akadiusz Małachowski).
Program ma na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim. Program obejmuje nie tylko przekazywanie wiedzy o faktach dotyczących Unii Europejskiej, lecz także umożliwia doświadczenie, czym jest obywatelstwo europejskie. Celem programu jest upewnienie się, że młodzi ludzie mają świadomość swoich możliwości działania w kontekście integracji europejskiej oraz rozumieją znaczenie głosowania w wyborach europejskich w 2019 r.
Szkoły biorące udział w programie miały do wykonania następujące zadania obowiązkowe:
• założenie szkolnego punktu informacyjnego poświęconego Europie, Unii Europejskiej oraz instytucjom europejskim. Zadaniem zarówno starszych i młodszych ambasadorów jest zadbanie o jego bieżącą działalność.
• organizację działań poświęconych bieżącej legislacji Parlamentu Europejskiego lub innym istotnym kwestiom europejskim
• wykorzystanie otrzymanych materiałów dydaktycznych, scenariuszy lekcji europejskich w czasie zajęć lekcyjnych i podczas specjalnych spotkań dla szczególnie zainteresowanych uczniów.
• organizację na terenie szkoły lub poza nią wydarzenia pod hasłem "Dzień Europy" w okolicach 9 maja. W naszej szkole w ramach tego działania zorganizowano debatę na temat "Jesteśmy gotowi na Euro".
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w te działania.
Informacja o naszych działaniach znalazła się na stronie kk24.pl
SZKOŁA SPORTOWYCH TALENTÓW
Jednym z wymogów otrzymania certyfikatu było propagowanie zasad fair play. Oto film pokazujący to zagadnienie - FAIR PLAY W SPORCIE
SZKOŁA WOLNA OD DOPALACZY
Działania opisane w zakładce PROJEKTY
SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW
Działania opisano w zakładce PROJEKTY
MEDAL MICKIEWICZ - PUSZKIN
02 czerwca 2016 roku, w podwojach Muzeum Śląska Opolskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu na wniosek opolskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód otrzymało odznaczenie – Medal Mickiewicz - Puszkin. Takie wyróżnienie nadaje Zarząd Krajowy instytucjom i osobom prywatnym, które w szczególny sposób propagują kulturę rosyjską, naukę języka rosyjskiego i poprzez liczne swoje działania zbliżają oba narody. II LO od wielu lat jest ambasadorem języka i kultury rosyjskiej w województwie opolskim, a jego uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach na terenie miasta, powiatu, województwa i kraju. Poprzez swoje działania, postawę dyrekcji, grona pedagogicznego i nauczycielek języka rosyjskiego pani Jadwigi Kuźbidy i Ewy Kampy stworzono dobry klimat dla nauki języka i kultury, ocieplając wzajemne stosunki między Polakami i Rosjanami. Liczne osiągnięcia i wkład wniesiony przez szkołę w popularyzację oraz nauczanie języka rosyjskiego został zauważony i doceniony, a na ręce pani dyrektor K. Arciszewskiej-Stępień Prezes Stowarzyszenia E. Brudkiewicz wręczył wspomniany medal.
KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI E-TWINNING
Dla projektu e-Twinning "Teacher for a day" realizowanego w roku szkolnym 2017/2018 pod kierunkiem p. Moniki Michaliszyn.